Kreatív világom

„Boldog Karácsonyt!” bejárati ajtódísz

A hagyományos ajtóra akasztható karácsonyi kopogtató helyett, készítsétek el ezt a karácsonyi figurákkal díszített ajtódíszt. A gyerekek garantáltam imádni fogják! 

boldog karácsonyt

Kellékek: 3 mm vastag MDF lap, 2 darab 3 cm átmérőjű papírmasé golyó, festékek, fekete drót

A dekoráláshoz: piros, kék és narancssárga mini zsenilia pompon, kis darab maradék anyagok, szalagok, farkasfog, mini termések, faágak, gyöngyök
Mielőtt elkészítjük, ellenőrizzük a sablonon, hogy az „O” betűk helyére pontosan illeszkedik-e a papírmasé golyónk. Ha kell, nyomtassuk ki kisebb vagy nagyobb méretben a sablont, vagy használjunk kisebb vagy nagyobb papírmasé golyót.

1. Nyomtassuk ki az ajtódísz sablonját, vágjuk körbe, és a két részt ragasszuk össze. A sablont helyezzük a falapra, és a körvonalak mentén rajzoljuk fel az ajtódísz kontúrját. A tetején lévő két jelölést is másoljuk át.

2. A falapból a körvonalak mentén fűrészeljük ki az ajtódíszt. A széleket csiszoljuk meg, sőt néhány helyen bele is csiszolhatunk a falapba, régies, kopottas hatást keltve. A jelölés szerint, vékony fúróval fúrjunk egy-egy lyukat a sarkokhoz.

boldog karácsonytboldog karácsonyt

3. A falap mindkét oldalát fessük be drapp színű festékkel. A festés nem lesz csíkos, ha szivaccsal, apránként visszük fel a festéket. Mivel elég világos a szín, így akár több rétegben is felvihetjük rá a festéket. Gyorsabban megszárad a festék, ha hajszárítóval szárítjuk.

4. Érdekesebb színű lesz a festés, ha száradás után, fehér festékkel is átpöttyözzük a falapot. Ehhez szintén használjunk szivacsot, amiből a felesleges festéket egy papírlapra „kifestettük”, majd elszórtan nyomkodjuk rá a szivacsot. Ezután kevés barna festékkel is átnyomkodhatjuk, de ez nagyon kevés legyen, és nagyon elszórtan. A falap széleit is húzzuk át a barna festékes szivaccsal.

boldog karácsonyt

5. A sablont helyezzük a megszáradt falapra, és a feliratot másoljuk át rá. A legegyszerűbben úgy tudjuk átmásolni, ha a sablon hátulján a feliratot puha grafittal átrajzoljuk, majd a falapra tesszük és felülről átrajzoljuk. A grafit így átnyomódik a falapra, és könnyebben átrajzolhatjuk a kontúrokat. Ezután a betűket fekete festékkel fessük be, a havas részt és a hópelyheket pedig fehér festékkel fessük be.

6. A papírmasé gömböket egy éles késsel vágjuk ketté. A félgömböket fessük be. Az egyiket fessük sötétebb barnára, ami a rénszarvas feje lesz, a másikat világosabb barnára, ami a mézeskalács figura feje lesz. A hóembernek a fejét is befesthetjük fehérre, de ez akár el is maradhat.

boldog karácsonytboldog karácsonyt

7. A félgömbök száradása után, ragasszuk őket az O betű helyeire. A felső sorba elsőnek a mézeskalács figura fejét ragasszuk, mellé a hóember fejét, és alulra a rénszarvas fejét.

8. Ezután a fejeket dekoráljuk ki a képen látható módon. A mézeskalács figurának a feje tetejéhez ragasszunk drapp színű farkasfogat, vagy fessünk rá olyan vonalat, mintha cukormázzal rajzoltunk volna rá. Rajzoljunk neki szemeket, orrot és szájat is. A szája közepére bordó színnel pici szívecskét is rajzolhatunk, a szája széléhez pedig néhány pöttyöt is festhetünk. A nyakához bordó zsinórból kössünk masnit, ragasszuk oda, és tegyünk a közepére egy szem gyöngyöt.

boldog karácsonytboldog karácsonyt

9. A hóember fejére narancssárga mini zsenilia pomponból formázzunk egy orrot, és ragasszuk a feje közepére. Az orr mellé mindkét oldalra, pirosítóval fessünk kipirosodott orcát. Ezután rajzoljunk neki pöttyökből szájat és szemeket. A kék pompont ragasszuk a fejéhez, mintha fülmelegítő lenne. A pomponok közé tegyünk egy spirál alakúra tekert drótot. Maradék világoskék anyagból készítsünk neki sálat, és ragasszuk a nyaka alá.

10. A rénszarvas fejének közepére ragasszunk egy piros mini pompont, alá rajzoljunk szájat, fölé pedig szemeket, és a pofijához fehér festékkel fessünk kis pöttyöket. Maradék zsinórból kössünk kis csomót a nyaka alá, és 1-2 szem termést ragasszunk rá. A szarvát vékony Y alakú faágból készítsük el, vágjuk méretre és ragasszuk a feje két oldalára.

boldog karácsonytboldog karácsonyt

11. Befejezésül a fekete drótot tekerjük egy ceruza köré, minél egyenetlenebbül, majd a ceruzáról húzzuk le, és a két végét fűzzük át az ajtódíszen lévő lyukakon.

boldog karácsonyt

Ötlet:  Ha kültéri ajtóra kerül, a betűk festése után vízálló matt lakkal lakozzuk le az ajtódíszt.
A képen látható fejeket elkészíthetjük Mikulásnak, krampusznak vagy akár angyalkának is.

Innen letöltheted a sablont:

boldog karácsonytboldog karácsonyt

Visszaszámlálás karácsonyig

Tudjátok hány nap van még karácsonyig? Ha nem, számoljátok meg a Mikulással.

Mikulás visszaszámláló

Kellékek: 35x 40 cm-es 0. 3 cm vastagságú MDF lap, két darab közepes méretű facsipesz, festékek, matt lakk, ragasztó

1. Nyomtassuk ki a Mikulás sablonjait. Másolópapír segítségével másoljuk át a 0. 3 cm vastagságú falapra az alapot, amelyre a sapkarész vonalát, és a luk helyét is másoljuk át. A többi kis mintát is rajzoljuk fel, majd dekopírfűrésszel vágjuk ki őket. A széleket csiszoljuk meg. A jelölés szerint fúrjunk akkora lyukat a sapkarészre, hogy később itt fel tudjuk akasztani.

2. A táblarészt fessük be fehérre, majd erre másoljuk át a sablon szerint a csíkokat, és felváltva fessük be pirosra. A Mikulás arcát fessük drapp színűre, a sapka szőrmerészét és bojtját fehérre, a sapkát pedig pirosra. A bajuszt fessük fehérre, majd a széleit húzzuk át feketével. A csillagot sárgára, a kezeket feketére és az orrot rózsaszínre fessük be. A Mikulás arcára másoljuk át a szemeket, a szemöldököt, és az orcáját. A szemet fessük feketére, a szemöldököt fehérre, és az orcáját rózsaszínűre. Az alap hátulját ugyanúgy kifesthetjük, mint az elejét.

Mikulás visszaszámlálóMikulás visszaszámláló

3. A csipeszeket is fessük be, az egyiket zöldre, a másikat pedig pirosra. A kis falapocskákból hat darabot fessünk be pirosra, a másik hat darabot pedig zöldre. A sablonon lévő számokat másoljuk rá a falapocskák közepére. A pirosakra páros számokat, míg a zöldekre a páratlan számokat másoljuk át. A maradék piros lapocskára az egyet, a maradék zöldre pedig a kettes számot rajzoljuk fel. A számokat fekete festékkel fessük ki. A falapocskák és a csipesz széleit fekete festékkel húzzuk át.

4. Az alap táblarészére tegyük rá a sablont, és a feliratot másoljuk rá. Ezután fekete festékkel fessük be.

Mikulás visszaszámlálóMikulás visszaszámláló

5. A sablon szerinti helyre ragasszuk fel a bajuszt, majd ennek közepére az orrot. A fejek mellé a kezeket ragasszuk, a sapka bal oldalára pedig a csillagot.

6. Ragasszuk fel a csipeszeket a táblarész bal aljához. A helyét könnyen bejelölhetjük, ha két darab falapocskát az aljához, egymás mellé teszünk. A falapocskák közepéhez, a táblarészre ragasszuk fel a csipeszeket. A külső csipesz a piros legyen. A kész figurát matt lakkal lakkozzuk le. Befejezésül a számokat tegyük a csipeszbe, attól függően, hogy hány nap van még Karácsonyig.

Mikulás visszaszámlálóMikulás visszaszámláló

Ötlet: A sablon alapján, üvegmatricából is elkészíthetjük a Mikulást. Ebben az esetben más szöveget írjunk rá.

A sablont telöltheted innen:

 

Mikulás visszaszámlálóMikulás visszaszámláló

Hóember spatulából

Fa spatulából te is könnyen elkészítheted ezeket a mutatós hóember dekorációkat. Kétféle módon is elkészülhet, így lyukkal a tetején karácsonyfára akaszthatod, csipesszel a hátulján pedig remek ajándékkísérő is lehet.

spatula hóember

Kellékek: 2cm és 1 cm széles fa spatula, hurkapálcika (vagy gyufaszál), mini csipesz, pici tujaág, kisebb termés, piros gyöngy, maradék anyag masninak, festékek, ragasztó, csiszolópapír

1. A szélesebb fa spatulára ceruzával jelöljük be a spatula hosszának a felét. Ez lesz a hóember fejrésze. A hóember kalapjának a karimáját a keskenyebb spatulából készítsük el. Erre a spatulára 3cm-enként rajzoljunk jelöléseket, de a jelöléseknél az íves részeket ne használjuk fel. A hurkapálcikából készítsük el a hóember orrát. A hurkapálcikára 7 mm-enként rajzoljunk jelöléseket.

2. Ezután a jelölések mentén kisebb fűrésszel fűrészeljük el a spatulákat és a hurkapálcikát. Fűrészelés után a vágott széleket csiszolópapírral csiszoljuk simára. Fűrész helyett, egy régi ollóval, -amit nem sajnálunk-, is elvághatjuk a fa spatulát.

spatula hóemberspatula hóember

3. A szélesebb spatula mindkét oldalára, az íves rész aljától 2 cm-re rajzoljunk egy vonalat. Az alsó 2 cm-es részt fehér festékkel fessük be. A felette lévő részt, a keskenyebb spatulát és a mini csipeszt pedig fekete festékkel fessük be. A spatulák mindkét oldalát fessük be. A hurkapálcikát narancssárga színű festékkel fessük be.

4. A kopottas hatás eléréséhez, a befestett részeket, éleket csiszolópapírral enyhén csiszoljuk át. A keskenyebb spatula középső részére tegyünk ragasztót, és merőlegesen helyezzük a vastagabb spatulára, az aljától kb. 1.5 cm-re. A narancssárga hurkapálcikát pedig ragasszuk a fehérre festett rész közepére.

spatula hóemberspatula hóember

5. Készítsük el a hóember fejét. Az orr két oldalához vigyünk fel kevés pirosítót, majd fekete alkoholos filctollal rajzoljunk szemeket és szájat a hóemberre. A szemekbe tegyünk egy-egy pötty fehér festéket.

6. A csipeszt ragasszuk a hóember hátoldalára úgy, hogy a nyitható csipeszrésze alul legyen, az aljától kb. 0.5 cm-re. Befejezésül a kalap karimájához ragasszunk picike tujaágat, rá valamilyen kisebb termést, piros gyöngyöt és a maradék anyagból kötött mini masnit.

spatula hóemberspatula hóember

Hópelyhekkel díszített fényképtartó

Karácsonykor sokan ajándékoznak fényképeket pl. a nagyszülőknek az unokákról. Ha te is közéjük tartozol, készíts hozzá mutatós fényképtartót. A készen kapható üveg fényképtartóra üvegfestéssel érdekes havas, jeges hatást varázsolhatunk, melyet ezüstszínű kontúrfestékkel fokozhatunk. Ezzel a technikával bármilyen üvegfelületet télies hangulatúvá tehetünk.

Hópelyhekkel díszített fényképtartó

Kellékek: üveg fényképtartó, ezüstszínű üvegfesték kontúr, fehér és világoskék üvegfesték

1. A fényképtartót szedjük szét, úgy hogy az üveglapra tudjunk dolgozni. Az üveget tisztítsuk meg, ne legyen koszos, zsíros a felülete. Nyomtassuk ki a felrajzolandó mintának a sablonját, ha kell, nagyítsuk fel a kívánt méretre. A kinyomtatott sablont a körvonalak mentén vágjuk ki, majd a középen lévő négyzetet is. A sablont helyezzük az üveglapra, úgy hogy a minta az üveglap felé nézzen, és a középen kivágott résznél ragasszuk az üveglapra.

2. Az üveglapot fordítsuk meg, úgy hogy az üveglap legyen felül. Ezüstszínű kontúrral rajzoljuk rá a középen lévő négyzetet. Ha nem tudunk szép egyenes vonalat húzni, akár vonalzó mellett is húzhatjuk a kontúrt. Hagyjuk megszáradni.

Hópelyhekkel díszített fényképtartóHópelyhekkel díszített fényképtartó

3. Egy kis tálkába, vagy papírlapra öntsünk kevés fehér színű üvegfestéket. A festékbe mártsunk szivacsot, a felesleget fessük ki belőle egy papírlapra, majd a szivacsot az üveglaphoz nyomkodva fessük be a felületet. A festés egészen a kontúrvonalakig érjen. A festéket először csak egy rétegben vigyük fel, majd hagyjuk megszáradni. Száradás után, néhány helyre elszórtan ismét vigyünk fel festéket az üveglapra. Így olyan hatást érhetünk el, minta havas, jeges felülete lenne.

4. Ezután a világoskék festékből öntsünk ki egy keveset a tálkába, és mártsuk bele a szivacsot. A szivacsból töröljük ki a festéket, majd az üveglapra elszórtan, néhány helyre nyomkodjuk rá. Fokozhatjuk a hatást, ha néhány helyre úgy is teszünk festéket, hogy nem töröljük ki a szivacsból a festéket. Ha mégis sok lenne a festék, tiszta szivaccsal fel tudjuk itatni a felesleget. Hagyjuk száradni.

Hópelyhekkel díszített fényképtartóHópelyhekkel díszített fényképtartó

5. Az ezüstszínű kontúrral rajzoljuk fel az üveglapra a különböző mintájú hópelyheket, és hagyjuk teljesen megszáradni. Befejezésül fehér papírból vágjunk ki akkora méretet, mint a sablon, majd fényképből egy akkora részt, mint amekkora az üveglap belsejében lévő négyzet. A sablon alapján, a papír középső részére ragasszuk fel a fényképet. A fényképtartót állítsuk össze.

Hópelyhekkel díszített fényképtartó

Innen letöltheted a sablont:

Hópelyhekkel díszített fényképtartó

Karácsonyfadísz faszeletekből

Ha szereted a természetes anyagokból készült dekorációkat, díszeket, akkor biztosan neked is tetszeni fog a most bemutatott karácsonyfadísz. A rajta lévő rajzokat a fantáziádra bízom, de a Pinteresten rengeteg mintát találhatsz hozzá. Díszítésként vékony szalagot és apró terméseket használtam hozzá.

faszelet karácsonyfadísz

Kellékek: faág vagy faszeletek, patina, fekete festék vagy fekete alkoholos filc,1 cm széles piros kockás szalag, piros kenderzsinór, kisebb termések, fenyő vagy tujaág

1. A kb. 4.5 cm átmérőjű faágból vágjunk le 1 cm vastag faszeleteket. A faszeletek tetejéhez vékony fúróval fúrjunk lukakat, és a felületüket csiszoljuk át.

2. A faszeletek mindkét oldalának a felületét patinába mártott ronggyal körkörösen töröljük át, így kellemes, meleg színárnyalata lesz. Ha a natúr színű fa tetszik jobban, akkor a felületét ne patinázzuk.

faszelet karácsonyfadíszfaszelet karácsonyfadísz

3. Az interneten keressünk különböző karácsonyi témájú mintákat, amelyeket kicsinyítsünk le olyan méretűre, hogy a faszeletekre rárajzolható legyen. Nyomtassuk ki a mintákat, és indigóval másoljuk rá a faszeletek mindkét oldalára a mintákat.

4. Ezután fekete festékkel vagy alkoholos filctollal rajzoljuk át a mintákat. Ha fekete festékkel rajzoltuk fel a mintákat, a faszeleteket le is lakkozhatjuk, de ha alkoholos filctollal rajzoltuk, ne lakkozzuk, mert szétfolyhat a minta a lakktól.

faszelet karácsonyfadíszfaszelet karácsonyfadísz

5. A piros kenderzsinórból vágjunk le 20 cm-es darabokat, és fűzzük fel rájuk a faszeleteket. A piros kockás anyagból készítsünk masnikat, és ragasszuk a lukakhoz. A szalagok tetejét díszítsük pici fenyő vagy tujaágakkal, amikre ragasszunk kisebb terméseket.

faszelet karácsonyfadísz

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!