Falapból, pár papírmasé tojásból és néhány maradék alapanyagból igazán egyedi húsvéti ajtódíszt készíthetünk.
Kellékek: 3 mm vastag MDF lap, 2 darab 3 cm-es papírmasétojás, fekete drót, festékek, zöld és fekete alkoholos filctoll.
A dekoráláshoz: maradék piros és fekete gyapjúfilc, 1 cm széles halványzöld organzaszalag, fehér zseníliadrót, rózsaszín mini zsenília pompon, halványzöld sizál, apró művirágok, natúrszínű raffia, kevés vatelin
Mielőtt elkészítjük, ellenőrizzük a sablonon, hogy az „O” betűk helyére pontosan illeszkedik-e a papírmasétojás. Ha kell, nyomtassuk ki kisebb vagy nagyobb méretben a sablont, vagy használjunk kisebb vagy nagyobb papírmasétojást.
1. Nyomtassuk ki az ajtódísz sablonját, vágjuk körbe, és a két részt ragasszuk össze. A sablont helyezzük a falapra, és a körvonalak mentén rajzoljuk fel az ajtódísz kontúrját. A tetején lévő két jelölést is másoljuk át.
2. A falapból a körvonalak mentén fűrészeljük ki az ajtódíszt. A széleket csiszoljuk meg, sőt néhány helyen bele is csiszolhatunk a falapba, régies, kopottas hatást keltve. A jelölés szerint, vékony fúróval fúrjunk egy-egy lukat a sarkokhoz.
3. A falap mindkét oldalát fessük be halványzöld színű festékkel. A festés nem lesz csíkos, ha szivaccsal, apránként, több rétegben visszük fel a festéket. Gyorsabban megszárad a festék, ha hajszárítóval szárítjuk.
4. Érdekesebb színű lesz a festés, ha száradás után, az alapszínnél egy-két árnyalattal világosabb és sötétebb festékkel is átpöttyözzük a falapot. Ehhez szintén használjunk szivacsot, amiből a felesleges festéket egy papírlapra „kifestettük”, majd a falapra elszórtan nyomkodjuk rá a szivacsot. A falap széleit is húzzuk át a világosabb és a sötétebb festékkel, és száradás után finom csiszolópapírral, néhány helyen csiszoljuk át az éleket.
5. A sablont helyezzük a megszáradt falapra, és a feliratot, fűszálakat és az apró virágokat másoljuk át rá. A legegyszerűbben úgy tudjuk átmásolni, ha a sablon hátulján a feliratot puha grafittal átrajzoljuk, majd a falapra tesszük és felülről átrajzoljuk. A grafit így átnyomódik a falapra, és könnyebben átrajzolhatjuk a kontúrokat. Ezután a virágokat különböző színű festékkel fessük ki, és a betűket, fűszálakat zöld alkoholos filctollal rajzoljuk át.
6. A papírmasétojásokat egy éles késsel vágjuk ketté. A félbevágott tojásokat fessük be. Az egyiket fessük sárgára, ami a kiscsirke lesz, a másikat drapp színűre, ami a nyuszi feje lesz. A bárányka fejét pedig fessük be halványszürkére.
7. A lefestett papírmasétojások száradása után ragasszuk őket az O betűk helyeire. A felső sorba elsőnek a kiscsirke figurát ragasszuk, mellé a nyuszi fejét, és alulra a bárányka fejét.
8. Ezután a fejeket dekoráljuk ki a képen látható módon. A kiscsirkére piros festékkel rajzoljunk pici csőrt, a tetejéhez taréjt, az alsó részére pedig két kis csirkelábat. Fekete festékkel fessünk neki szemeket, amibe egy-egy csepp fehér pöttyöt is festhetünk. A csőr mellé, mindkét oldalra halvány rózsaszínnel fessünk kis orcácskát, amibe három-három pötty fehér festéket tegyünk. A kiscsirke fejére piros gyapjúfilcből készítsünk taréjt, és ragasszuk a feje tetejéhez. Az aljához ragasszunk egy kis köteg zöld sizált, amire apró művirágokat is ragaszthatunk.
9. A nyuszi fejének közepére ragasszuk fel a rózsaszín mini pompont, fölé rajzoljunk fekete alkoholos filctollal szemeket, amelyre tegyünk egy-egy pötty fehér festéket. A pompon alá feketével rajzoljunk egy függőleges vonalat a szájnak, és a két oldalához rajzoljunk kis orcát, ugyanúgy, mint a kiscsirkénél. A fehér zseníliadrótból vágjunk le egy 12 cm-es darabot, és a nyuszi fejéhez használt festékkel fessük be úgy, hogy a szálai ne tapadjanak össze. Száradás után vágjuk félbe, majd hajtsuk ketté, és ragasszuk a nyuszi feje tetejéhez. Egy rövidebb szál raffiából kössünk egy kis masnit, és ragasszuk a nyuszi nyakához.
10. A bárányka fejének alja részére fekete alkoholos filctolla rajzoljunk szájat, fölé egy-egy kis pöttyöt az orrnak, és kissé feljebb pedig egy-egy szemet rajzoljunk. A szemeibe tegyünk fehér festékkel kisebb pöttyöket. Rózsaszínű festékkel készítsünk neki is kis pofit, amibe három-három kis pöttyöt rajzoljunk. Fekete gyapjúfilcből vágjunk ki két darab kis fület a báránynak, és ragaszuk a feje oldalához. A vatelinből csippentsünk ki egy kisebb darabot, és fessük át a fej festésénél használt szürke színű festékkel. A szálak ne tapadjanak össze. Ha megszáradt, ragasszuk a feje tetejére. A bárány szája elé ragasszunk egy kis művirágot.
11. A fekete drótból készítsük el az ajtódísz akasztóját. A drótot tekerjük egy ceruza köré, minél egyenetlenebbül, majd a ceruzáról húzzuk le, és a két végét fűzzük át az ajtódíszen lévő lukakon. Befejezésül a halványzöld szalagból készítsünk tetszőleges masnit, és kössük a drótra.
Innen letöltheted a sablont: