Kreatív világom

Mézeskalácsfej

Ha van pár darab papírmasé gömböd, készíts belőlük mézeskalács fejeket. A kész figurákat elrendezheted egy tálba, amihez kisebb-nagyobb száraz terméseket tehetsz, és illóolajjal illatosíthatod.Mézeskalácsfej papírmaséból

Kellékek: különböző méretű papírmasé gömbök, drapp farkasfog, festékek, fekete vékony filctoll, ragasztó

1. A papírmasé gömböket fessük be mézeskalács színűre. Könnyebben le tudjuk festeni, ha a rajta lévő lukba hurkapálcikát helyezünk, és ezt forgatva fessük be a gömböket. A hurkapálcikán hagyva hagyjuk megszáradni a festéket.

Mézeskalácsfej papírmaséból

2. A megszáradt gömbökre körben ragasszunk drapp farkasfogat. A gömbön lévő luknál kezdjük el felragasztani körben a farkasfogat, és itt is fejezzük be.

Mézeskalácsfej papírmaséból

3. Ezután a gömbökre vékony fekete filctollal rajzoljuk fel a mézeskalács arcocskáját. Rajzoljunk szemeket, pici orrot, és szájat. A pofijához tunkoljunk halvány testszínű festékkel pici orcát, amibe három-három pötty fehér festéket tegyünk. A szemekbe is tegyünk egy-egy pötty fehér festéket, és a száj közepére fessünk pici bordó szívecskét.

Mézeskalácsfej papírmaséból

4. Befejezésül a mézeskalácsfejeket elszórtan rendezzük el egy tál potpourriban. Ebbe tehetünk még fahéjrudakat, ánizst, szegfűszeget, szerecsendiót, kardamont.

Mézeskalácsfej papírmaséból

Ötlet: A mézeskalácsfejeket akasztós változatban is elkészíthetjük, így akár a karácsonyfára is akaszthatjuk. Adventi koszorúkra is ragaszthatjuk a mézeskalácsfejeket. Ekkor használjunk még a koszorúhoz fahéjrudat, ánizst, szerecsendiót. 

Karácsonyi mézeskalács figura

Bájos kis karácsonyi mézeskalács figura, fából készítve. Házi készítésű mézes sütemények mellé állítva, mutatós vendégváró dekoráció lehet.

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Kellékek: 25×20 cm-es 0. 6 cm vastag MDF lap, 10x 8 cm-es 0. 3 cm vastag MDF lap, 16×7 cm-es 1. 8 cm vastag MDF lap (ez az alap pontos mérete, ennél nagyobb anyagból is kivághatjuk), festékek, patina színű patina, gyorskötésű faragasztó, natúr és bordó színű kenderzsineg, bordó gyöngy

1. Nyomtassuk ki a mézeskalácskalács figura sablonját. A 0. 6 cm vastag falapra másolópapír segítségével rajzoljuk fel a mézeskalács figurát, és egyszer-egyszer a kezeket is. A figurán lévő mintákat is rajzoljuk fel. A 0. 3 cm vastag falapra a pici mézeskalács figurát rajzoljuk fe l(könnyebb lesz kivágni, ha nagyobb darab falapra rajzoljuk fel), az 1. 8 cm vastag falapra pedig az alapot. Dekopírfűrésszel vágjuk ki a felrajzolt részeket, arra azonban figyeljünk, hogy a vágás során a figura alja teljesen egyenes maradjon, különben nehezen tudjuk majd az alapra ragasztani. Vágás után a széleket csiszolópapírral csiszoljuk át. A sablont helyezzük a figura hátoldalára, és a ruha aljának és tetejének a vonalát, erre az oldalra is másoljuk át. A kezek hátoldalára is rajzoljuk át a mintát. Mindkét mézeskalács figura kezein lévő jelöléseknél fúrjunk egy-egy kisebb lyukat.

2. Középbarna színű festékkel fessük be a figura mindkét oldalán a fejet, a lábat és a pici figurát. A kezeknek csak az egyik oldalát fessük be teljesen, a hátoldalán elég csak közvetlenül a ruha alatti résznél befesteni. A nagyobbik figura sablonját helyezzük a mézeskalács figurára, és mindkét oldalára halványan másoljuk át a lábon lévő függőleges vonalat. Ezeket a vonalakat, a barna festéknél néhány árnyalattal sötétebb barnával, vékonyan húzzuk át. Az alap oldalait patina színű patinába mártott ronggyal többször töröljük át, hogy egy meleg színű, de sötét árnyalatot kapjunk (patinázás helyett barnára is befesthetjük).

Karácsonyi mézeskalács figura fábólKarácsonyi mézeskalács figura fából

3. A mézeskalács figura elején lévő kötényt drapp színűre fessük be, a ruha többi részét pedig elől és hátul is bordó színű festékkel fessük be. A kezeken lévő ruha ujját szintén bordóra fessük be, a hátoldalán pedig elég csak félig, a külső részen befesteni. A ruha elejére (csak a bordó részre) és a hátuljára, ceruzával halványan, egyenlő távolságban húzzunk vonalakat. Ezeket a vonalakat a kötény festésénél használt drapp színnel, vékony ecsettel húzzuk át. A figura oldalaira is húzzunk folytatólagosan vonalakat.

4. A sablont helyezzük a mézeskalács figurákra, az arcokon lévő mintákat, gombokat, valamint az íves vonalakat is másoljuk rá. A nagyobbik figura kezeire is másoljuk át a mintákat, de elég csak a kéz felső oldalára. A nagyobbik figura szája végéhez fessünk pici rózsaszín köröcskét, majd fekete alkoholos filctollal rajzoljuk át az arcon lévő szemeket, szemöldököt és orrocskát. A szájon lévő szívecskét bordóra fessük be. A többi átmásolt mintát mindkét figurán, drapp színű festékkel rajzoljuk át. A kezeken és a lábakon lévő mintát úgy rajzoljuk fel, hogy az oldalán is folyamatos legyen a minta.

Karácsonyi mézeskalács figura fábólKarácsonyi mézeskalács figura fából

5. Egy szétálló sörtéjű ecsetet mártsunk fekete festékbe, a felesleget egy papírlapra töröljük le, majd az ecsettel húzzuk át a bordóra festett részek széleit. A barnára festett részek széleit, egy néhány árnyalattal sötétebb barna színnel húzzuk át.

6. A natúr kenderzsinegből vágjunk le egy 6 cm-es darabot, és az egyik végére kössünk egy csomót. A nagyobbik figura kezén, a hátoldala felől húzzuk át a zsineget úgy, hogy a csomót a lukba húzzuk. A zsineg másik végére, a kisebb figura hátoldala felöl, fűzzük át a zsineget, és a végére kössünk egy csomót. A felesleget vágjuk le a végéről.

Karácsonyi mézeskalács figura fábólKarácsonyi mézeskalács figura fából

7. A kezek hátoldalára, tegyünk ragasztót (ahol majd kilátszódik, oda ne), és az illesztési rajz szerint ragasszuk a mézeskalács figura elejére. A figura aljára is tegyünk ragasztót, és ragasszuk az alap közepére. Szorítsuk az alaphoz, míg a ragasztó nem kezd el kötni, majd támasszuk meg mindkét oldalról, hogy ne dőljön el.

8. Befejezésül a natúr és a bordó kenderzsinegből készítsünk egy-egy kis masnit. A natúr színűt ragasszuk a kisebbik figura nyakához, a bordót pedig a nagyobbik figura feje tetejére. A bordó masni közepébe helyezzünk egy szem bordó gyöngyöt.

Karácsonyi mézeskalács figura fábólKarácsonyi mézeskalács figura fából

Ötlet: A sablon alapján a kisebb és a nagyobb mézeskalács figurát üvegmatrica festékből is elkészíthetjük, melyet a konyhaablakba ragaszthatunk.

Innen letöltheted a sablont:

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Mézeskalács figurák filcből

Ha már dobozban pihennek a megsütött mézeskalácsaid, és szívesen készítenél még valamilyen mézeskalács dísz, készítsd el velem a filcből készült mézeskalács figurákat. Kicsit több időbe tellik az elkészítése, de karácsonyig biztosan neked is sikerülni fog!

Kellékek: piros és barna gyapjú- vagy barkácsfilc, drapp farkasfog, piros és barna hímzőfonal, piros és zöld kenderzsinór, piros és barna gombok, sötétbarna gyöngyök, vatelin

1. Nyomtassuk ki a mézeskalács figura és a szoknya sablonját, majd egy vastagabb papírra másoljuk át, és vágjuk ki. A kivágott mézeskalács sablont helyezzük a félbehajtott barna filc anyagra, és rajzoljuk körül. A szemeket és a száj két végét és a közepét is jelöljük át. Ezt ismételjük meg még egyszer, hogy egy párt kapjunk. A felrajzolt mintákat vágjuk ki az anyagból. A mézeskalács párhoz négy darab kiszabott figurára van szükségünk.

2. A drapp farkasfogból vágjunk le a kezek, lábak végeihez, és a fejtető méretéhez illő darabokat (lehet pár mm-rel nagyobbat is), és a farkasfog végeit gyertyaláng felett óvatosan olvasszuk meg, hogy ne foszoljon ki. A méretre vágott darabokat ragasszuk mind a négy darab mézeskalács figurára.

Mézeskalács figuraMézeskalács figura

3. A mézeskalács figurák szájának jelölései között rajzoljuk meg a száj íves vonalát, és piros hímzőfonallal, száröltéssel varrjuk ki. A szemek jelelöléséhez pedig egy-egy szem sötétbarna gyöngyöt varrjunk fel.

4. A fiú figura eleje közepére varrjunk fel két darab sötétbarna gombot. A szoknya sablonja alapján a piros filcből szabjuk ki a kis szoknyát. A szoknya alját és két oldalát cikk-cakk ollóval vágjuk körbe, míg a tetejét egyenesen vágjuk ki. A szoknyát ragasszuk a lány figurának az elejéhez. Zöld kenderzsinórból kössünk egy kisebb masnit, és ragasszuk a szoknya közepének a tetejéhez. A szoknya fölé varrjunk egy piros gombot.

Mézeskalács figuraMézeskalács figura

5. A figurák feldíszített részét tegyük a hátoldalukra, és körben pelenkaöltéssel varrjuk össze a két részt. Könnyebben kivarrhatjuk, ha halvány jelöléseket teszünk ceruzával a figurák szélétől kb.0.5 cm-re, és kb. 0.7 cm távolságra egymástól.

6. Mindkét figuránál az egyik láb külső oldalánál egy kis szakaszon hagyjunk nyitva az anyagot, ne varrjuk ki. Ezen a lyukon keresztül tömjük ki a figurákat puha vatelinnel. A fiú figurát egy picivel pufibbra is tömhetjük, sőt a hasánál egy kisebb hasat is készíthetünk neki. Ha kitömtük, a nyílásoknál varrjuk össze a figurákat.

Mézeskalács figuraMézeskalács figura

7. Befejezésül a zöld és piros kenderzsinegből készítsünk egy-egy masnit. A zöld masnit ragasszuk a fiú figura nyakához, a piros masnit pedig ragasszuk a lány figurának a feje tetejéhez.

Mézeskalács figura

Ötlet: Akasztós változatban is elkészíthetjük, ebben az esetben a feje tetejének a közepéhez, a fonákoldalra ragasszuk fel az akasztót, még mielőtt körbevarrnánk a figurát.
A vatelinre néhány csepp fahéj illóolajat is csepegtethetünk, így igazán illatosak lesznek.

Innen letöltheted a sablont:

 

Mézeskalács figurák filcből

„Boldog Karácsonyt!” bejárati ajtódísz

A hagyományos ajtóra akasztható karácsonyi kopogtató helyett, készítsétek el ezt a karácsonyi figurákkal díszített ajtódíszt. A gyerekek garantáltam imádni fogják! 

boldog karácsonyt

Kellékek: 3 mm vastag MDF lap, 2 darab 3 cm átmérőjű papírmasé golyó, festékek, fekete drót

A dekoráláshoz: piros, kék és narancssárga mini zsenilia pompon, kis darab maradék anyagok, szalagok, farkasfog, mini termések, faágak, gyöngyök
Mielőtt elkészítjük, ellenőrizzük a sablonon, hogy az „O” betűk helyére pontosan illeszkedik-e a papírmasé golyónk. Ha kell, nyomtassuk ki kisebb vagy nagyobb méretben a sablont, vagy használjunk kisebb vagy nagyobb papírmasé golyót.

1. Nyomtassuk ki az ajtódísz sablonját, vágjuk körbe, és a két részt ragasszuk össze. A sablont helyezzük a falapra, és a körvonalak mentén rajzoljuk fel az ajtódísz kontúrját. A tetején lévő két jelölést is másoljuk át.

2. A falapból a körvonalak mentén fűrészeljük ki az ajtódíszt. A széleket csiszoljuk meg, sőt néhány helyen bele is csiszolhatunk a falapba, régies, kopottas hatást keltve. A jelölés szerint, vékony fúróval fúrjunk egy-egy lyukat a sarkokhoz.

boldog karácsonytboldog karácsonyt

3. A falap mindkét oldalát fessük be drapp színű festékkel. A festés nem lesz csíkos, ha szivaccsal, apránként visszük fel a festéket. Mivel elég világos a szín, így akár több rétegben is felvihetjük rá a festéket. Gyorsabban megszárad a festék, ha hajszárítóval szárítjuk.

4. Érdekesebb színű lesz a festés, ha száradás után, fehér festékkel is átpöttyözzük a falapot. Ehhez szintén használjunk szivacsot, amiből a felesleges festéket egy papírlapra „kifestettük”, majd elszórtan nyomkodjuk rá a szivacsot. Ezután kevés barna festékkel is átnyomkodhatjuk, de ez nagyon kevés legyen, és nagyon elszórtan. A falap széleit is húzzuk át a barna festékes szivaccsal.

boldog karácsonyt

5. A sablont helyezzük a megszáradt falapra, és a feliratot másoljuk át rá. A legegyszerűbben úgy tudjuk átmásolni, ha a sablon hátulján a feliratot puha grafittal átrajzoljuk, majd a falapra tesszük és felülről átrajzoljuk. A grafit így átnyomódik a falapra, és könnyebben átrajzolhatjuk a kontúrokat. Ezután a betűket fekete festékkel fessük be, a havas részt és a hópelyheket pedig fehér festékkel fessük be.

6. A papírmasé gömböket egy éles késsel vágjuk ketté. A félgömböket fessük be. Az egyiket fessük sötétebb barnára, ami a rénszarvas feje lesz, a másikat világosabb barnára, ami a mézeskalács figura feje lesz. A hóembernek a fejét is befesthetjük fehérre, de ez akár el is maradhat.

boldog karácsonytboldog karácsonyt

7. A félgömbök száradása után, ragasszuk őket az O betű helyeire. A felső sorba elsőnek a mézeskalács figura fejét ragasszuk, mellé a hóember fejét, és alulra a rénszarvas fejét.

8. Ezután a fejeket dekoráljuk ki a képen látható módon. A mézeskalács figurának a feje tetejéhez ragasszunk drapp színű farkasfogat, vagy fessünk rá olyan vonalat, mintha cukormázzal rajzoltunk volna rá. Rajzoljunk neki szemeket, orrot és szájat is. A szája közepére bordó színnel pici szívecskét is rajzolhatunk, a szája széléhez pedig néhány pöttyöt is festhetünk. A nyakához bordó zsinórból kössünk masnit, ragasszuk oda, és tegyünk a közepére egy szem gyöngyöt.

boldog karácsonytboldog karácsonyt

9. A hóember fejére narancssárga mini zsenilia pomponból formázzunk egy orrot, és ragasszuk a feje közepére. Az orr mellé mindkét oldalra, pirosítóval fessünk kipirosodott orcát. Ezután rajzoljunk neki pöttyökből szájat és szemeket. A kék pompont ragasszuk a fejéhez, mintha fülmelegítő lenne. A pomponok közé tegyünk egy spirál alakúra tekert drótot. Maradék világoskék anyagból készítsünk neki sálat, és ragasszuk a nyaka alá.

10. A rénszarvas fejének közepére ragasszunk egy piros mini pompont, alá rajzoljunk szájat, fölé pedig szemeket, és a pofijához fehér festékkel fessünk kis pöttyöket. Maradék zsinórból kössünk kis csomót a nyaka alá, és 1-2 szem termést ragasszunk rá. A szarvát vékony Y alakú faágból készítsük el, vágjuk méretre és ragasszuk a feje két oldalára.

boldog karácsonytboldog karácsonyt

11. Befejezésül a fekete drótot tekerjük egy ceruza köré, minél egyenetlenebbül, majd a ceruzáról húzzuk le, és a két végét fűzzük át az ajtódíszen lévő lyukakon.

boldog karácsonyt

Ötlet:  Ha kültéri ajtóra kerül, a betűk festése után vízálló matt lakkal lakozzuk le az ajtódíszt.
A képen látható fejeket elkészíthetjük Mikulásnak, krampusznak vagy akár angyalkának is.

Innen letöltheted a sablont:

boldog karácsonytboldog karácsonyt

Mézeskalács recept

A karácsonyi sütemények közül az első ami elkészül, az a mézeskalács. Azért, hogy karácsonyra puha legyen, süssük meg már most! Készítsük el a “receptet” üvegmatricából, és ragasszuk olyan helyre a konyhába, hogy szem előtt legyen, így könnyebben elkészíthetjük. 🙂 És ki tudja…, ha idő előtt elfogyna, újra el tudjuk készíteni.

 mézeskalács üvegmatricából

A finom receptet köszönjük Milner Angélának, a mézesbábok mesterének.

Kellékek: fekete üvegmatrica kontúr, üvegmatrica festék (sötétbarna, középbarna, átlátszó), drapp hobbifesték, fekete vékony alkoholos filctoll, műanyag irattartó fólia

1. Nyomtassuk ki az üvegmatrica sablonját, majd egy műanyag irattartó fóliába helyezzük bele. A fólia felületét, ha kell, tisztítsuk meg a szöszöktől, szennyeződésektől. Fekete kontúrfestékkel rajzoljuk át a mintát a fóliára. A kontúrt felvihetjük úgy, hogy az a fóliához ér, de úgy is, hogy azt a fólia felett néhány milliméterrel, a levegőben húzzuk. A kontúrvonalak mindenhol érjenek össze egymással, és amennyire lehetséges, egyenletes vastagságúak legyenek. Ha buborékok lennének a kontúrfestékben, tűvel szúrjuk ki. Hagyjuk megszáradni. 

2. Ha a kontúr megszáradt, következhet a festés. Először a süteményeket fessük ki középbarna színű festékkel. A minta belsejében, a kontúrvonal mellett kezdjük el a mintát kifesteni, majd a minta belsejébe vigyük fel a festéket. Ha néhány helyen a kontúrok között túl kicsi a minta, fogpiszkálóval húzzuk oda a festéket. A kontúrvonal és a festék között ne maradjon hézag, mert itt használatkor könnyebben elszakadhat. Ha a festékben levegőbuborékok vannak, tűvel szúrjuk ki őket.

mézeskalács üvegmatricábólmézeskalács üvegmatricából

3. Ha a süteményeket kifestettük, utána a recept feliratánál lévő részt is befesthetjük. Ehhez használjunk átlátszó festéket. A minta enyhén íves körvonalát pedig fessük be sötétbarna festékkel. Ezeknél a részeknél is figyeljünk arra, hogy a festék mindenhol a kontúrvonalig érjen, és ha buborékok lennének a festékben, tűvel szúrjuk ki őket. A festéket hagyjuk teljesen megszáradni.

4. A süteményeken lévő mintákat drapp színű festékkel rajzoljuk meg. A mintákat könnyen fel tudjuk rajzolni, ha a festékbe fogpiszkálót mártunk, majd ezzel rajzoljuk meg a mintákat. A festék lehet sima hobbifesték is, de ha van üvegfestéshez használható kontúrunk, azzal is megrajzolhatjuk. Ebben az esetben más színt is használhatunk hozzá, pl: feketét, aranyat. Hagyjuk megszáradni.

mézeskalács üvegmatricábólmézeskalács üvegmatricából

5. Befejezésül a receptet alkoholos filctollal másoljuk át az átlátszó felületre. A filctollat enyhén nyomjuk rá a matrica felületére, mert könnyen tönkreteheti a filctoll hegyét. A matricát vegyük le a fóliáról, és ragasszuk a konyhaablakba.

mézeskalács üvegmatricából

És íme a hozzávaló sablon:

mézeskalács üvegmatricából

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!