Kreatív világom

Karácsonyi mézeskalács figura

Bájos kis karácsonyi mézeskalács figura, fából készítve. Házi készítésű mézes sütemények mellé állítva, mutatós vendégváró dekoráció lehet.

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Kellékek: 25×20 cm-es 0. 6 cm vastag MDF lap, 10x 8 cm-es 0. 3 cm vastag MDF lap, 16×7 cm-es 1. 8 cm vastag MDF lap (ez az alap pontos mérete, ennél nagyobb anyagból is kivághatjuk), festékek, patina színű patina, gyorskötésű faragasztó, natúr és bordó színű kenderzsineg, bordó gyöngy

1. Nyomtassuk ki a mézeskalácskalács figura sablonját. A 0. 6 cm vastag falapra másolópapír segítségével rajzoljuk fel a mézeskalács figurát, és egyszer-egyszer a kezeket is. A figurán lévő mintákat is rajzoljuk fel. A 0. 3 cm vastag falapra a pici mézeskalács figurát rajzoljuk fe l(könnyebb lesz kivágni, ha nagyobb darab falapra rajzoljuk fel), az 1. 8 cm vastag falapra pedig az alapot. Dekopírfűrésszel vágjuk ki a felrajzolt részeket, arra azonban figyeljünk, hogy a vágás során a figura alja teljesen egyenes maradjon, különben nehezen tudjuk majd az alapra ragasztani. Vágás után a széleket csiszolópapírral csiszoljuk át. A sablont helyezzük a figura hátoldalára, és a ruha aljának és tetejének a vonalát, erre az oldalra is másoljuk át. A kezek hátoldalára is rajzoljuk át a mintát. Mindkét mézeskalács figura kezein lévő jelöléseknél fúrjunk egy-egy kisebb lyukat.

2. Középbarna színű festékkel fessük be a figura mindkét oldalán a fejet, a lábat és a pici figurát. A kezeknek csak az egyik oldalát fessük be teljesen, a hátoldalán elég csak közvetlenül a ruha alatti résznél befesteni. A nagyobbik figura sablonját helyezzük a mézeskalács figurára, és mindkét oldalára halványan másoljuk át a lábon lévő függőleges vonalat. Ezeket a vonalakat, a barna festéknél néhány árnyalattal sötétebb barnával, vékonyan húzzuk át. Az alap oldalait patina színű patinába mártott ronggyal többször töröljük át, hogy egy meleg színű, de sötét árnyalatot kapjunk (patinázás helyett barnára is befesthetjük).

Karácsonyi mézeskalács figura fábólKarácsonyi mézeskalács figura fából

3. A mézeskalács figura elején lévő kötényt drapp színűre fessük be, a ruha többi részét pedig elől és hátul is bordó színű festékkel fessük be. A kezeken lévő ruha ujját szintén bordóra fessük be, a hátoldalán pedig elég csak félig, a külső részen befesteni. A ruha elejére (csak a bordó részre) és a hátuljára, ceruzával halványan, egyenlő távolságban húzzunk vonalakat. Ezeket a vonalakat a kötény festésénél használt drapp színnel, vékony ecsettel húzzuk át. A figura oldalaira is húzzunk folytatólagosan vonalakat.

4. A sablont helyezzük a mézeskalács figurákra, az arcokon lévő mintákat, gombokat, valamint az íves vonalakat is másoljuk rá. A nagyobbik figura kezeire is másoljuk át a mintákat, de elég csak a kéz felső oldalára. A nagyobbik figura szája végéhez fessünk pici rózsaszín köröcskét, majd fekete alkoholos filctollal rajzoljuk át az arcon lévő szemeket, szemöldököt és orrocskát. A szájon lévő szívecskét bordóra fessük be. A többi átmásolt mintát mindkét figurán, drapp színű festékkel rajzoljuk át. A kezeken és a lábakon lévő mintát úgy rajzoljuk fel, hogy az oldalán is folyamatos legyen a minta.

Karácsonyi mézeskalács figura fábólKarácsonyi mézeskalács figura fából

5. Egy szétálló sörtéjű ecsetet mártsunk fekete festékbe, a felesleget egy papírlapra töröljük le, majd az ecsettel húzzuk át a bordóra festett részek széleit. A barnára festett részek széleit, egy néhány árnyalattal sötétebb barna színnel húzzuk át.

6. A natúr kenderzsinegből vágjunk le egy 6 cm-es darabot, és az egyik végére kössünk egy csomót. A nagyobbik figura kezén, a hátoldala felől húzzuk át a zsineget úgy, hogy a csomót a lukba húzzuk. A zsineg másik végére, a kisebb figura hátoldala felöl, fűzzük át a zsineget, és a végére kössünk egy csomót. A felesleget vágjuk le a végéről.

Karácsonyi mézeskalács figura fábólKarácsonyi mézeskalács figura fából

7. A kezek hátoldalára, tegyünk ragasztót (ahol majd kilátszódik, oda ne), és az illesztési rajz szerint ragasszuk a mézeskalács figura elejére. A figura aljára is tegyünk ragasztót, és ragasszuk az alap közepére. Szorítsuk az alaphoz, míg a ragasztó nem kezd el kötni, majd támasszuk meg mindkét oldalról, hogy ne dőljön el.

8. Befejezésül a natúr és a bordó kenderzsinegből készítsünk egy-egy kis masnit. A natúr színűt ragasszuk a kisebbik figura nyakához, a bordót pedig a nagyobbik figura feje tetejére. A bordó masni közepébe helyezzünk egy szem bordó gyöngyöt.

Karácsonyi mézeskalács figura fábólKarácsonyi mézeskalács figura fából

Ötlet: A sablon alapján a kisebb és a nagyobb mézeskalács figurát üvegmatrica festékből is elkészíthetjük, melyet a konyhaablakba ragaszthatunk.

Innen letöltheted a sablont:

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Karácsonyi mézeskalács figura fából

Mézeskalács figurák filcből

Ha már dobozban pihennek a megsütött mézeskalácsaid, és szívesen készítenél még valamilyen mézeskalács dísz, készítsd el velem a filcből készült mézeskalács figurákat. Kicsit több időbe tellik az elkészítése, de karácsonyig biztosan neked is sikerülni fog!

Kellékek: piros és barna gyapjú- vagy barkácsfilc, drapp farkasfog, piros és barna hímzőfonal, piros és zöld kenderzsinór, piros és barna gombok, sötétbarna gyöngyök, vatelin

1. Nyomtassuk ki a mézeskalács figura és a szoknya sablonját, majd egy vastagabb papírra másoljuk át, és vágjuk ki. A kivágott mézeskalács sablont helyezzük a félbehajtott barna filc anyagra, és rajzoljuk körül. A szemeket és a száj két végét és a közepét is jelöljük át. Ezt ismételjük meg még egyszer, hogy egy párt kapjunk. A felrajzolt mintákat vágjuk ki az anyagból. A mézeskalács párhoz négy darab kiszabott figurára van szükségünk.

2. A drapp farkasfogból vágjunk le a kezek, lábak végeihez, és a fejtető méretéhez illő darabokat (lehet pár mm-rel nagyobbat is), és a farkasfog végeit gyertyaláng felett óvatosan olvasszuk meg, hogy ne foszoljon ki. A méretre vágott darabokat ragasszuk mind a négy darab mézeskalács figurára.

Mézeskalács figuraMézeskalács figura

3. A mézeskalács figurák szájának jelölései között rajzoljuk meg a száj íves vonalát, és piros hímzőfonallal, száröltéssel varrjuk ki. A szemek jelelöléséhez pedig egy-egy szem sötétbarna gyöngyöt varrjunk fel.

4. A fiú figura eleje közepére varrjunk fel két darab sötétbarna gombot. A szoknya sablonja alapján a piros filcből szabjuk ki a kis szoknyát. A szoknya alját és két oldalát cikk-cakk ollóval vágjuk körbe, míg a tetejét egyenesen vágjuk ki. A szoknyát ragasszuk a lány figurának az elejéhez. Zöld kenderzsinórból kössünk egy kisebb masnit, és ragasszuk a szoknya közepének a tetejéhez. A szoknya fölé varrjunk egy piros gombot.

Mézeskalács figuraMézeskalács figura

5. A figurák feldíszített részét tegyük a hátoldalukra, és körben pelenkaöltéssel varrjuk össze a két részt. Könnyebben kivarrhatjuk, ha halvány jelöléseket teszünk ceruzával a figurák szélétől kb.0.5 cm-re, és kb. 0.7 cm távolságra egymástól.

6. Mindkét figuránál az egyik láb külső oldalánál egy kis szakaszon hagyjunk nyitva az anyagot, ne varrjuk ki. Ezen a lyukon keresztül tömjük ki a figurákat puha vatelinnel. A fiú figurát egy picivel pufibbra is tömhetjük, sőt a hasánál egy kisebb hasat is készíthetünk neki. Ha kitömtük, a nyílásoknál varrjuk össze a figurákat.

Mézeskalács figuraMézeskalács figura

7. Befejezésül a zöld és piros kenderzsinegből készítsünk egy-egy masnit. A zöld masnit ragasszuk a fiú figura nyakához, a piros masnit pedig ragasszuk a lány figurának a feje tetejéhez.

Mézeskalács figura

Ötlet: Akasztós változatban is elkészíthetjük, ebben az esetben a feje tetejének a közepéhez, a fonákoldalra ragasszuk fel az akasztót, még mielőtt körbevarrnánk a figurát.
A vatelinre néhány csepp fahéj illóolajat is csepegtethetünk, így igazán illatosak lesznek.

Innen letöltheted a sablont:

 

Mézeskalács figurák filcből

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!