Kreatív világom

Hópelyhek üvegmatricából

Készítsünk üvegmatricából hópelyheket, melyeket ablakba lógatva, télies hangulatot teremthetünk karácsonykor, és karácsony elmúltával is. Még téliesebb lesz a hangulat, ha az ablak sarkait műhóval befújjuk.

Hópelyhek üvegmatricából

Kellékek: átlátszó fólia (amelyről nem húzható le az üvegmatrica festék száradás után), fehér üvegmatrica kontúr, átlátszó üvegmatrica festék, fehér átlátszó gyöngyök, fehér csillámpor, vékony fehér szaténszalag, fehér hímzőfonal

1. Nyomtassuk ki az hópelyhek sablonját. Az átlátszó fóliát tisztítsuk meg, ne legyenek rajta ujjlenyomatok, apró szöszök. A kinyomtatott sablont helyezzük a fólia alá, és felülről, fehér kontúrfestékkel rajzoljuk át a hópelyhek vonalait. A kontúrvonalak egyenletes vastagságúak legyenek, és mindenhol érjenek egymáshoz. Ha a kontúrfestékben buborékok lennének, tűvel szúrjuk ki.

Hópelyhek üvegmatricából

2. A még nedves festékbe, néhány hópehelynél, a mintán lévő kisebb-nagyobb pöttyökhöz tehetünk apró fehér átlátszó gyöngyöket. Ezeket óvatosan nyomjuk a festékbe, hogy száradás után ne potyogjon le. A kontúrfestéket csillámporral is megszórhatjuk. A kész mintákat hagyjuk teljesen megszáradni.

Hópelyhek üvegmatricából

3. Ha a kontúrfesték megszáradt a hópelyhek köré rajzoljunk szabálytalan vonalú köröket az átlátszó matricafestékkel, és töltsük fel festékkel a hópelyhek körül. A buborékokat tűvel szúrjuk ki, és a nedves festékbe szórjunk csillámport. A festéket hagyjuk teljesen megszáradni.

Hópelyhek üvegmatricából

4. Ha az átlátszó festék megszáradt, a körvonalak mentén vágjuk ki a hópelyheket a fóliából. Mindegyik hópelyhet egy vastag tűvel szúrjuk át a szélénél, és fűzzük fel fehér hímzőfonalra. A szaténszalagból készítsünk masnikat, és egy csepp ragasztóval ragasszuk az akasztó elé.

Hópelyhek üvegmatricából

Innen letöltheted a sablont:

Hópelyhek üvegmatricából

Hópehely gyöngydísz

Gyöngyökből készült hópehely, melyből többet készítve mutatós, ablakba akasztható téli dekoráció készülhet.

Hópehely gyöngydísz

Kellékek: ezüstszínű gyöngyfűző drót, 6 mm-es ezüstös színű kásagyöngy, gyöngyhöz illő vékony szaténszalag

1. Nyomtassuk ki a gyöngydísz mintarajzát, mely alapján könnyen el tudjuk készíteni a hópelyhet. Az ezüstszínű drótból vágjunk le kb. 1. 3-1. 4 m hosszú darabot. A drótot enyhén hajtsuk félbe, és a hajtásig fűzzünk fel 12 szem gyöngyöt. Az utolsó gyöngynél (félbehajtásnál), a drótszálat hajtsuk vissza, majd csúsztassuk át az utolsó gyöngy alatti két gyöngybe. A drótszálat húzzuk ki baloldalra.

2. Erre a drótszálra fűzzünk fel 3 szem gyöngyöt, és a drótot, az utolsó gyöngy alatti két gyöngyön fűzzük át. A drótot egyszer tekerjük körbe a függőleges irányban lévő drót körül (felülről a harmadik gyöngy alatt). A drótot hajlítsuk a jobboldal felé.

Hópehely gyöngydíszHópehely gyöngydísz

3. A drótra itt is fűzzünk 3 szem gyöngyöt, és az utolsó gyöngy alatti két gyöngyön húzzuk át.

4. Innen, a függőleges irányban lefelé lévő 3 szem gyöngyön fűzzük át a drótszálat. A harmadik gyöngy alatt húzzuk ki a drótot, majd készítsük el a hópehely bal és jobb oldali ágát, ugyanúgy ahogy az előzőekben.

Hópehely gyöngydíszHópehely gyöngydísz

5. Ha készen van, a drótszálat húzzuk át a maradék 6 szem gyöngyön.

6. A drótot kicsit hajlítsuk meg, majd az egyik szálra ismét fűzzünk fel 12 szem gyöngyöt, és ugyanúgy, mint az előzőekben készítsünk el egy újabb hópehely ágat. Az ágakból összesen 6 db-ot készítsünk.

Hópehely gyöngydíszHópehely gyöngydísz

7. Ha mind a hat ág elkészült, az aljánál körben fűzzük össze az ágakat. A drótok végeit fűzzük át a velük ellentétes irányban lévő gyöngyökön. Az egyik drótot elég csak az alsó 6 szem gyöngyön átfűzni, majd a függőlegesen lévő drót köré tekerjük. A felesleges drótot vágjuk le.

8. A másik drót végét egészen az ág végéig fűzzük át a gyöngyökön, majd készítsünk egy kisebb hurkot, és a drótot fűzzük vissza a harmadik gyöngy alá. Itt tekerjük át a függőlegesen lévő drót köré, és a felesleget vágjuk le. Befejezésül a hurkon fűzzünk át egy vékony szalagot, kössük a végeit masnira, és a hópelyhet akasszuk az ablakba.

Hópehely gyöngydíszHópehely gyöngydísz

Innen letöltheted a mintarajzot:

Hópehely gyöngydísz

Havas gyertya cserépben

Gondoltad volna, hogy gyertyát nem csak önteni lehet, hanem habverővel habbá is lehet verni? Ha még nem próbáltad, itt az ideje, és készítsd el ezt a havas gyertyát belőle.

Havas gyertya cserépben sajátkezüleg

Kellékek: 5 cm magas minicserép, talpas kanóc, fehér gyertyaviasz, hópaszta, fehér és világoskék festék, ezüstszínű kontúrfesték (üveg), fél tojáshéj

1. A minicserép oldalát és alját fessük be fehér színűre, és hagyjuk megszáradni. A világoskék festékbe mártsunk szivacsot, és a felesleges festéket egy papírlapra fessük ki belőle. A már majdnem száraz szivacsot, elszórtan nyomkodjuk a cserépre. A cserép peremére vigyük fel hópasztát, és ecsettel dolgozzuk el, hogy rücskös, egyenetlen felülete legyen. Hagyjuk száradni.

2.  cserép elejére ezüstszínű kontúrfestékkel rajzoljunk egy hópelyhet. A hópelyhet saját elképzelésünk szerint is megrajzolhatjuk, de akár a „Hópelyhekkel díszített fényképtartó” sablonján lévő hópelyhek közül is választhatunk. Ebben az esetben nyomtassuk ki a sablont, és vágjuk ki némi ráhagyással a mintát. A papírlap hátoldalán puha ceruzával rajzoljuk át a mintát, majd ezt az oldalt tegyük a cserépre. A mintát felülről rajzoljuk át, így az alul lévő grafit rányomódik a cserépre. Használhatunk a minta másolásához indigót is, de ez összefoghatja a cserepet.

Havas gyertya cserépben sajátkezülegHavas gyertya cserépben sajátkezüleg

3. A cserép alján lévő lukat tömjük be gyurmával, vagy kevés papírral, majd ragasszuk bele a talpas kanócot. A talprész aljára nyomjunk ragasztópisztolyból ragasztót, és tegyük a cserép közepébe, úgy hogy a cserépen lévő lukat teljesen befedje. Így, ha viaszt öntünk bele, nem fog kifolyni belőle.

4. Egy fazékba tegyünk fel vizet forrni. Közben egy másik kisebb edényt tegyünk bele a melegedő vízbe, és ebbe tegyünk fehér gyertyaviaszt. Ha van maradék fehér gyertyánk, akkor azt is felhasználhatjuk. Míg melegszik a víz, a viasz is szépen elkezd olvadni.

Havas gyertya cserépben sajátkezülegHavas gyertya cserépben sajátkezüleg

5. Ha a viasz felolvadt, az egyik részét öntsük a fél tojáshéjba. Míg a viasz megdermed benne, helyezzük tojástartó papírra, majd tegyük 20 percre a mélyhűtőbe, így könnyen lejön a héj a gyertyáról. A viasz másik felét öntsük a cserépbe, de a tetejénél egy fél cm-es részt hagyjunk szabadon. A kanócot igazítsuk a cserép közepére, és hurkapálcikával támasszuk meg mindkét oldalról. Hagyjuk teljesen megdermedni.

6. A tojáshéjba öntött gyertyáról szedjük le a tojáshéjat. Egy vastagabb drót végét forrósítsunk át egy mécses lángja fölött, és a gyertya közepét szúrjuk át vele. A luk mérete akkora legyen, hogy a kanóc átférjen rajta.

Havas gyertya cserépben sajátkezülegHavas gyertya cserépben sajátkezüleg

7. A maradék viaszt ismét olvasszuk fel, majd a cserépben már megdermedt viaszra öntsük rá. Az átszúrt, félgömb alakú gyertyát húzzuk át a kanócon, és nyomjuk az olvadt viaszba. Így a két rész egybeolvad, nem mozdul el.

8. A maradék viaszt ismét olvasszuk fel. A megolvadt viaszt robotgéppel habosra verjük fel, úgy, hogy sűrű, krémes masszát kapjunk.

Havas gyertya cserépben sajátkezülegHavas gyertya cserépben sajátkezüleg

9. Ezt a masszát egy spatulával vigyük fel a már cserépben lévő gyertyára, és a teljes felületét vonjuk be vele. Gyorsan kell vele dolgozni, mert hamar megszilárdul a viasz. Ha mégis hamarabb megszilárdulna, ismét olvasszuk fel, majd robotgéppel verjük fel a viaszt. Befejezésül a felesleges kanócot vágjuk le.

Ötlet: A robotgéppel felvert viasszal akár kész, üzletben vásárolt gyertyákat is bevonhatunk.
Ha gömb alakú gyertyára tesszük, hógolyó gyertyát készíthetünk.

Hóember fonalból

A héten a meteorológusok szerint beköszönt a hideg idő, kuckózzunk be a meleg lakásba, és kreatívkodjunk! Készítsünk hóembert, ami akár a tél végéig dekorálhatja otthonunkat.

Hóember fonalból

Kellékek: közepes vastagságú fehér fonal, üres kávétejszínes doboz, maradék világoskék termovelúr, 2 db régi fekete gomb, fekete festék, ragasztó, narancssárga gyöngy (ami hasonlít egy répaorra), fekete gömbfejű gombostűk, kisebb termések, vékony faágak, műhó

1. A fehér fonalból készítsük el a hóember testét. A fonalból gombolyítsunk két darab gombolyagot, az egyik kb. 8 cm, a másik kb. 5.5 cm átmérőjű legyen. A fonalak végét levágás után egy csepp ragasztóval rögzítsük a gombolyaghoz.

Hóember fonalból

2. A két gombolyagot (ahol a ragasztás van) ragasztópisztolyból nyomott ragasztóval ragasszuk össze egymással. Pár pillanatig, míg a ragasztó megköt, nyomjuk a két részt egymáshoz.

3. Készítsük el a hóember kalapját. Egy kiürült kávétejszínes doboz külső részét fessük be fekete festékkel. Ha elsőre nem fedi be teljesen a festék a műanyagot, több rétegben vigyük fel a festéket. A festék száradása után a kalap belső szélét ragasztózzuk be, és ragasszuk a hóember feje tetejére.

Hóember fonalbólHóember fonalból

4. A maradék világoskék termovelúr anyagból készítsünk egy 25 cm hosszú és 2 cm széles sálat, és a végeit vagdossuk be. A sálat tekerjük a hóember nyaka köré, és elöl rögzítsük ragasztóval. A hóember elejére, a sál alá ragasszunk egy-egy fekete gombot. A hóember fejének közepére ragasszuk fel a narancssárga orr alakú gyöngyöt.

5. A hóember száját és szemeit fekete gömbfejű gombostűvel készítsük el. Ezeket egyszerűen szúrjuk a gombolyagba. A hóember sapkájára ragasszunk pár kisebb termést, az oldalába pedig tűzzünk egy-egy vékonyabb faágat. Befejezésül a hóember kalapját és az ágak végeit fújjuk be műhóval.

Hóember fonalbólHóember fonalból

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!